28. November. 2015

17. SEMPL: Trendi, ki vplivajo na prihodnost medijsko-komunikacijske panoge

Danes popoldne se je končala konferenca medijskih trendov SEMPL, ki je v Portorož privabila več kot 900 udeležencev. Več kot dvajset mednarodnih govorcev se je v skladu s sloganom letošnje konference »Zbujen, zvedav, zmagovalen in zabaven« (»Awake. Aware. Award. Awesome.«) osredotočilo na aktualne novosti v medijsko-komunikacijski panogi, ki jih v največji meri narekujejo nove digitalne tehnologije in rešitve.

V Portorožu se je popoldne končala regijska konferenca medijskih trendov (SEMPL), ki jo je družba Media Pool organizirala že sedemnajstič. V dveh dneh se je dogodka udeležilo več kot 900 gostov, od tega jih je bila približno tretjina iz drugih držav regije Adriatik, večinoma Srbije in Hrvaške. Preko dvajset govorcev jim je na predavanjih in delavnicah približalo trende, ki prevladujejo v medijski in komunikacijski panogi ter vplivajo na vse, ki delujejo v njej.

Uvodna govorka na konferenci SEMPL je bila ameriška marketinška strateginja Cathey Armillas, ki je prisotne navdušila s svojim pogledom na marketing. Predstavila je devet in pol večnih pravil v marketingu, ki jih je podrobno opisala v svoji knjižni uspešniciZmagovalna pravila marketinga: 9 načinov in pol, da vas ljudje vzljubijo (The Unbreakable Rules of Marketing: 9 ½ Ways to Get People to Love You), v kateri je pozvala oglaševalce, naj prenehajo prodajati in si začnejo prizadevati, da jih ljudje vzljubijo.

Les Binet, ki je v večkrat nagrajeni londonski kreativni agenciji Adam&EveDDB (pravkar je prejela naziv agencije leta na mednarodnem oglaševalskem tekmovanju Epica) odgovoren za oglaševalsko učinkovitost, je nanizal spoznanja, kaj v oglaševanju deluje in kaj ne, ki jih je pridobil z dolgoletnim preučevanjem in analiziranjem oglaševalskih akcij. Čeprav kratkoročnih učinkov oglaševanja, ki je usmerjeno predvsem k povečanju prodaje, ne gre zanemariti, pa so pomembni predvsem dolgoročni učinki, ki gradijo blagovno znamko. Kot trdi Binet, je le dolgoročna čustvena povezanost potrošnika z blagovno znamko tista, ki podjetju prinaša večje prihodke in dobiček.

»Spremembe so neizogibne, napredek pa ne,« trdi dr. Max Mckeown, britanski strokovnjak za strategije in inovacije, pisatelj, svetovalec in raziskovalec, ki ima pri tem v mislih pomembnost nenehnega inoviranja, do katerega pa ne more priti brez odlične strategije. »Strategija seveda ni le dokument ali preglednica. Je dolgoročna zaveza podjetja, k uresničevanju katere morajo stremeti vsi zaposleni,« je povedal Mckeown, ki je poskrbel za inovativno predstavitev, saj je svoje zamisli sproti skiciral na velikem platnu. Poudaril je tudi, da inoviranje pomeni porajanje novih idej, ki so hkrati tudi koristne. »Vsakdo ima lahko velike ideje, a če jih ne spravite v življenje in poskrbite, da so ljudem koristne, niste naredili ničesar,« pravi Mckeown.

Mats Persson, glavni operativni direktor v danskem podjetju Adform, se je posvetil izzivom blagovnih znamk v dobi programatičnega oglaševanja, pri čemer je opozoril, da se bodo tudi založniki spletnih medijev morali prilagoditi digitalni realnosti, saj oglaševalci od njih zahtevajo merljive učinke in možnosti kreativnejšega oglaševanja. »Oglaševalci blagovnih znamk ne sprejemajo oglasov, ki se niti ne prikažejo, temveč zahtevajo podatke, ki jim bodo omogočali akcijo,« je povedal Persson. Mike Bevans, direktor marketinga za oglaševalske produkte pri Yahooju iz Velike Britanije, je prav izpostavil pomen učinkujočih (angl. actionable) podatkov, ki pa se jih lahko zagotovi z razumevanjem vedenja potrošnikov, vključevanjem ciljne skupine, personalizacijo in optimizacijo komunikacijskih kanalov. Opozoril je, da uporabniki nameščajo programe za blokiranje spletnih oglasov, ker ne vedo, kaj se bo zgodili z njihovimi podatki, zato se mora oglaševalska panoga posvetiti reševanju tega vprašanja in poskrbeti za večjo transparentnost.

Robert Čoban, soustanovitelj in predsednik srbske medijske hiše Color Press Group, in Marjan Novak, odgovorni urednik Marketing magazina, sta se v pogovoru posvetila vprašanju, ali oglaševalci pričakujejo preveč od medijev. Oglaševalci naj bi bili namreč prepričani, da lahko od medijev brezplačno dobijo vse, od promocijskih besedil do objavljanja zgolj pozitivnih novic o njih. Čoban je na podlagi svojih izkušenj z mediji in oglaševalci v Srbiji povedal, da v dobi, ko so novinarji občutno premalo plačani za svoje delo in posledično nemotivirani, do takšnih zahtev oglaševalcev prihaja vedno bolj pogosto, a je od odgovornih urednikov odvisno, v kolikšni meri bodo dopustili, da oglaševalci vplivajo na njihove vsebine. Dotaknil se je tudi vloge medijskih agencij v odnosu med medijem in oglaševalcem, pri čemer meni, da medijske agencije, ki so le kot posrednik med njima, ne služijo nikomur. »Seveda pa obstajajo tudi agencije, ki se veliko več trudijo tako okoli medijev kot oglaševalcev. Razlog za to je manj denarja, a več konkurence tako na trgu medijev kot agencij,« pravi Čoban.

Maximilian Münch, specialist za Instagram, se je posvetil gradnji skupnosti na tem družbenem omrežju in priložnostim, ki jih prinaša blagovnim znamkam. »Na Instagramu je najpomembnejša skupnost. Sledilce pridobite tako, da ste zabavni, simpatični, provokativni, lepi, kreativni in presenetljivi,« je povzel Münch. Matt Longstaff, pomočnik kreativnega direktorja v londonski digitalni agenciji AKQA, je SEMPL sklenil z razmišljanjem o kreativnosti na meji mogočega. »Prihodnost je nevidno igrišče – da bi bila igra na njem ponovno zanimiva, je treba spreminjati pravila. Če blagovne znamke želijo predvideti prihodnost, morajo same postati prihodnost,« meni Longstaff.

Na delavnicah o učinkovitejšem oglaševanju

Vzporedno z glavnim programom SEMPL-a je potekalo pet praktičnih delavnic. Saša Stanković, strokovnjak za spletne strategije iz hrvaškega podjetja Pro Media Group, je s konkretnimi primeri ponazoril, kako se učinkovito lotiti mobilnega oglaševanja, Zorin Radovančević, projektni vodja za spletni marketing in e-trgovino v hrvaškem podjetju Escape, je predstavil orodje Google Tag Manager, Nika Papićin Tilen Šali, ustanovitelja slovenske digitalne agencije Ideaz, pa sta izvedla delavnico naprednega oglaševanja na Facebooku za upravljavce blagovnih znamk. Na delavnici predavateljice in svetovalke Brigite Lazar Lunder in višjega skrbnika ključnih kupcev na Httpoolu Tadeja Rovtarja so udeleženci izvedeli, kako postati zvezda na poslovnem družbenem omrežju LinkedIn, Phil Shaw, vodja digitalnega in inovacijskega oddelka v britanskem raziskovalnem podjetju Ipsos Connect, pa je predstavil ključna pravila za učinkovito televizijsko oglaševanje.